Mesajı Okuyun
Old 10-08-2021, 23:25   #3
Admin

Bu soruya kesin olarak "dava şartı arabuluculuk kapsamında değildir" diye cevap vermek bence mümkün değil ve az da olsa şüphenin olduğu her durumda da doğrudan dava açmak, arabuluculuk aşamasından geçmeye göre çok daha riskli olacaktır.

Ayrıca kira ilişkisinin arabuluculuğa son derece uygun bir konu olduğunu düşünüyorum, taraflar gayret gösterirse arabuluculukta ihtilafı çözmeniz de olası.

Ancak yine de beyin fırtınası açısından tartışmak gerekirse, sözleşmenin konu başlığında yazıldığı gibi "ticari nitelikte kira sözleşmesi" olduğunu düşünüyorsanız (veya mesela sözleşmede benzer bir ifade varsa) evet bence dava şartı arabuluculuk kapsamında olur.

Sözleşmenin içinde ticari ilişkiye dair bir atıf yoksa ve sözleşme maddelerinden de böyle bir yorum çıkarılamıyorsa, o zaman kira gelirini elde edenin bu geliri ticari gelir olarak mı elde ettiğine göre karar vermek gerektiğini düşünüyorum. Kiralayan şirketse, gelir ticari gelir olacaktır ve dava şartı arabuluculuk kapsamındadır. Kiralayan kurumsa bu kira gelirini nasıl muhasebeleştirdiğine bakmak gerekir. (Mesela fatura kesiyor mu?) Ticari kazanç niteliğinde muhasebeleştiriliyorsa yine dava şartı arabuluculuk kapsamında olacaktır diye düşünüyorum. Ama mesela ticari nitelik taşımadan dernek geliri olarak kaydediliyorsa, bu durumda dava şartı kapsamına girmez görüşündeyim.