Mesajı Okuyun
Old 28-06-2021, 09:40   #1
mehmetardic

Varsayılan Terditli Davanın, davalıları aynı olmak zorunda değil mi?

Davacı tarafından 3 (a,b,c diyeyim) farklı davalıya yönelik tapu iptal tescil, bu talep kabul edilmezse x miktar tazminatın sadece a'dan tahsiline yönelik dava açmış.

Tapu iptal talebi reddedilip tazminat talebi kabul ediliyor.

Müvekkil B yönünden tapu iptal reddedilmiş ise de vekalet ücretine hükmedilmiyor.

Evet, terditli davada feri talep kabul edilirse tam kabul gibi değerlendirilip vek. ücretine hükmedilmiyor.

Ancak benim fikrim, HM 111 açıkça 'aynı davalıya' yöneltilen talepleri terditli olarak tanımlıyor.

Olayda feri talep sadece bir davalıya yöneltiliyor. Dolayısıyla HMK'daki terdtili tanımına uymadığını düşünüyorum. Bu nedenle de müvekkile yönelik iddianın esastan reddedildiği göz önüne alınırsa lehimize vek. ücretine hükmedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu hususta karar yada makale vb. bulamadım.

Sizlerinde fikirlerini ve tecrübelerinizi duymak istiyorum sayın meslektaşlarım.

Davanın HMK 111'e göre terditli sayılabilmesi için davalıların aynı olması mı yoksa asil talepteki davalılardan sadece birine yönelik dava da terditli mi sayılacaktır?

Saygılarımla.