Mesajı Okuyun
Old 04-04-2021, 15:42   #1
AvukatKadriye

Varsayılan mirasın hükmen reddi davası

meslektaşlarım öncelikle herkese iyi günler kolay gelsin.
Meslekte henüz çok yeniyim.Bu sebeple bir hususta tecrübelerinize ihtiyacım var. Çok araştırmama rağmen kesin bir sonuç bulamadım.
Konu şu şekildedir:
Müvekkilin babası vefat ediyor ve müvekkil mirasın gerçek reddi için süreyi kaçırıyor.
Müteveffanın borçlusu olduğu bir banka alacağını İstanbul Varlık Yönetim A.Ş' ye devrediyor. Bu şirket de müvekkile icra takibi başlatıyor. Müvekkil herhangi bir avukat yardımı almadan hasımsız olarak ve babasının yerleşim yeri olan Antalya'da mirasın hükmen reddi davası açıyor. Hakim hasım teşkili için süre verdi. Araştırdığım kadarıyla bu dava genel yetki kuralına tabii. Davalı şirketin yerleşim yeri olan İstanbul'da açılması gerekiyor. Davalı şirket yetki itirazında bulunacak.Ancak biz davanın Antalya'da devam etmesini istiyoruz. HMK m.14 hükmünden yararlanarak Antalya'yı yetkili hale getirebilir miyim ? Zira Antalya icra dairesinde sorgulattığımda müteveffanın 5 farklı bankaya borçlu olduğu 10 tane dosyası çıktı. Dosyalar takipsizlikle kapalı. Neticede hala tereke alacaklısı durumundalar. hazır şu halde hakim taraf teşkili için süre vermişken bu bankaların genel merkezini davalı olarak gösterip şubelerin işlemlerinden doğan davalarda şubenin bulunduğu yer mahkemesi de yetkilidir hükmüne istinaden Antalya mahkemelerini yetkili hale gelir mi ? İcra takibi başlatan şirket yetki itirazında bulunsa bile birçok davalının bulunduğu davalarda herhangi birinin yerleşim yerinde açılabileceğinden dinlenmez diye düşünüyorum. Bu konuda tecrübelerinize ihtiyacım var. zira usul hatası yapmak istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin.