Mesajı Okuyun
Old 10-03-2021, 12:15   #4
betulsvs

Alıntı:
Yazan solicitor54
Her ne kadar kiracının sunmuş olduğu kira sözleşmesi sahtecilik nedeniyle geçersiz olsa da müvekkilinizin banka hesabına yatan 2.400-TL' yi kabul ederek itiraz etmemiş olması ve kira bedelini mahsup ederek artan bakiyeyi elden iade etmiş olması kiracının vergi kaçırmasına yardım ettiğini ve bu duruma rıza gösterildiğini ifade etmektedir. Bu halde "kimse kendi kusuruna dayanarak bir hak elde edemez" ilkesi gereğince bedeli ispat etmeden alacak talep edemezsiniz.

Öte yandan kiracı, kira sözleşmesine müvekkilinizin rızası dahilinde imza attığını, müvekkilinizin buna karşı çıkmadığını, banka hesabına yatan kira bedelini düzenli olarak kabul ettiğini, gerçekten de kira bedelinin yıllık 2.400-TL olduğunu, belgenin kimseyi yanıltmak, aldatmak amacıyla düzenlenmediğini, yalnızca var olan hukuki ilişkiyi açıklamak maksadıyla hazırlandığını, herhangi bir menfaat elde etmediğini ve kira borcunu düzenli olarak ifa ettiğini belirttiği takdirde özel belgede sahtecilik suçundan beraat edebilir. Bu durumda da taraflar arasındaki kira sözleşmesi yine yıllık 2.400-TL olarak ayakta kalır ve kira sözleşmesinin taraflar arasında çekilmez hale geldiği iddiasıyla dahi sözleşmeyi sona erdirmek istemeniz hakkın kötüye kullanımı teşkil edebilir.

Meslektaşım bankaya yatan miktardan mahsup ederek iade etmiyor müvekkilimiz. Her ay elden 850 TL düzenli ödeniyor, yıllık olarak 2.400,00 TL yatırılıp iade ediliyor. Ayrıca kiracı soruşturmada verdiği ifadesinde böyle bir imza atmadığını söyledi. Müvekkilimiz vergi kaçırma olayını bilse de böyle bir sözleşmenin düzenlenmiş olduğundan haberi yoktu. Kiracının en azından sahte belgeyi kullanmış olması nedeniyle suçu sabit olduğunu düşünüyorum fakat siz farklı bir bakış açısı getirdiniz. Tamamen umutsuzluğa düştüm