Mesajı Okuyun
Old 10-01-2021, 20:42   #6
Yücel Kocabaş

Sözünü ettiğiniz makale hangi tarihte kim tarafından yazılmış bilmiyorum. Anılan makale , Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20.m.hükmü gözetilerek hazırlanan bir makaledir. Makale de, cevabımda geçen 42/4 m. deki hüküm dikkate alınmamıştır. Eğer kanunun 42/4'm.sindeki hüküm yer almamış olsaydı makaledeki görüşe bir diyeceğimiz olmazdı.

Hukukta, normlar hiyararşisi kapsamındaki iki kuraldan söz etmek istiyorum . Bunlardan birincisi kanunda genel hüküm ile özel hüküm arasında çelişki varsa ,özel hükmün uygulanacağı ,ikincisi ise yeni tarihli hükmün eski tarihli hükme göre tercih edileceği kurallarıdır.

Konuya bu yönden baktığımızda, KMK. 20 m.si 13.04.1983 tarihli olup ilk cevabımda belirttiğim gibi genel hüküm niteliğinde bir maddedir. Isınma giderlerinin paylaşım biçimine yönelik yönetmeliğe yollama yapan 42/4 m. ise 18.04.2007 tarihli olup özel hüküm niteliği taşımaktadır. Bu durumda olayın değerlendirilmesinde hem özel hüküm niteliğinde olması ve hemde kanuna sonraki bir tarihte dahil edilmesi karşısında normlar hiyararşisi kurallarına göre, sorunun 20 m.ye göre değil, 42/4 m.deki hükme göre çözümlenmesi gerekecektir.

Benim ilk cevabım bu hukuk kuralları çerçevesinde vardığım sonuçları içermektedir. Benimki sadece bir görüştür. Değerlendirilmesi kuşkusuz ki işin ilgilisi olarak size aittir.