Mesajı Okuyun
Old 11-12-2020, 14:45   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan mdelen82
itm talebinizi reddetceğini düşünmüyorum.itm sadece teminat mektubunun geçerli olup olmadığına bakar. siz 3 ay daha faiz tutarını nakit yatırın. ben öyle yapıyorum

Cevabınız benim için çok değerli katkınız için çok teşekkürler.Şu yolu izledim.Eksik kalan(3 aylık hesaplanmayan faiz)kısmı icra emanet hesabına nakit olarak yatırdım.İcra dosyasına makbuzu sunup eksik miktarını yatırdığımı belirten dilekçeme icra müdüründen derkenar aldım ve derkenarı itm ye sundum.Hakim ile yaptığım görüşmede tem.mektubunu eksik kaldığını düşündüğü için reddedeceğini söyledi.Eksik rakamı tamamlayarak bu ihtimali bertaraf etmiş olduk.oysa ki;3 aylık faiz yatırmanın yasal hiç bir dayanağı yok İİK 36 çok açık ilamda hükmolunan paranın diyor sadece bu miktarın yatırılması ile mehil vesikası verilmesi gerektiğini söyleyen bir sürü yargıtay kararı var ve müfettişlerin tavsiye niteliğindeki kararları da bu yönde.Durum şudur ki;yasal dayanağı kesinlikle olmayan ancak uygulamada ileri dönük 3 aylık faiz hesabı hesaplanması yerleşmiş bir durum olduğundan yasal dayanağı olmasa bile mektubun itm ce reddedilmesi durumunda banka hesaplarına haciz gelen müvekkile bu durumu anlatmak durumunda olan avukatın içler acısı hali.Hukuk bilgisinden yoksun birine bunu anlatmak mümkün değil işimiz çok zor gerçekten.