Mesajı Okuyun
Old 12-10-2020, 16:35   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Avukat Fidan ÇAKICI
Teşekkür ederim Yücel Bey. Şöyle ki yüklenici borcunu ödemiyor ve icra takibinde de çoğu zaman herhangi bir mal varlığı çıkmıyor ya da olan mal varlığının da üzerinde birden fazla haciz oluyor. Bu durumda ben sebepsiz zenginleşmeye dayalı olarak arsa sahiplerine dava açabilirim, cevabınızdan bunu çıkardım. Doğru mu anladım Yücel Bey

Ben önceki cevabımda, arsa sahibi ile mimar arasında herhangi bir sorun bulunmadığı varsayımından giderek " proje ücretini arsa sahibi öderse, bunu yükleniciden isteyebilir" demek istemiştim. Siz cevabınızda durumu daha doğru olarak özetlemişsiniz. Beyanınıza katılıyorum. Toparlayacak olursak;

"Arsa sahibi ile Mimar arasında geçerli bir mimari proje hazırlama sözleşmesi bulunmadığı halde, mimar yüklenicinin verdiği söze ve arsa sahibinin resmi işleri takip için verdiği vekaletnameye güvenerek mimari proje hazırladığı, mimarın bu eserinden arsa sahibinin de yararlandığı ,sonuçta arsa sahibinin mal varlığında zenginleşme, proje ücreti ödenmediğinden mimarın mal varlığında eksilme oluştuğu ,böyle olayda sebepsiz zenginleşme unsurlarının gerçekleşmesi nedeni ile arsa sahibine karşı sebepsiz zenginleşmeye dayalı dava açılabileceği, arsa sahibinin de mimara ödeme yapması halinde yükleniciye rücu edebileceği " görüşündeyim. Başarılar dilerim.