Mesajı Okuyun
Old 11-10-2020, 11:35   #1
AHMET01

Varsayılan Ceza Davsında Müvekkili Beraat Eden Avukatın Yine De Süre Tutum Dilekçesi Vermesi Faydalı Olur Mu?

Meslektaşlarım böyle bir soruyu sormam belki tuhaf gelebilir. Müvekkil zaten beraat etmiş, süre tutum dilekçesine ne gerek var denebilir. Böyle bir soruyu sormamın nedeni: Diyelim ki müvekkilimiz beraat etti. Ara karar duruşmasında Mahkeme şifahi olarak sadece beraat eden ve ceza alanları belirtti. Ara kararı daha sonra tekâmül edeceklerini ifade ettiler. Kırk, elli kişinin yargılandığı FETÖ davalarında bu durum yaşanabiliyor. Biz de müvekkilimiz nasıl olsa beraat etti diyerek süre tutum dilekçesi vermedik. Yedi, sekiz gün sonra arar karar ve akabinde gerekçeli karar yazıldığında beraat kararı verilmesine rağmen Sayın Mahkeme tarafından vekâlet ücretine hükmedilmediği, tasvip ve kabul etmediğimiz birçok gerekçelere de yer verildiği görülmüş olabilir. Bu durum da tabi ki karara itiraz edecek savcının elini güçlendirecektir. Sayın Savcının Gerekçeli Karara karşı yapmış oldukları itirazlarına karşı şüphesiz savunmamızı ve itirazlarımızı yapmış olacağız. Buna bir engel yok. Fakat vekâlet ücretini süre tutum dilekçesi vermediğimiz için talep edemeyeceğimizi düşünüyorum. Merak ettiğim husus uygulamada müvekkilin beraat etmesi durumunda Sayın Mahkemenin Gerekçeli Kararında yer verdikleri veya yer vermedikleri ve bizim tasvip ve kabul etmeyeceğimiz gerekçeler yer almakta ise bunlara karşı itiraz hakkımızı kullanma adına önceden Süre Tutum Dilekçesini vermemiş olmamız bir dezavantaj oluşturur mu veya vermiş olmamızın bu kapsamda daha mı uygun olur? Görüşlerinizi almak isterim. Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkürler.