Mesajı Okuyun
Old 02-09-2020, 21:07   #6
av.b-özkul

Riskli bir dava. Karşı tarafın beyanına göre lehe de aleyhe de sonuçlanabilir.
Karşı taraf tutup da benim 20.000,00 TL borcum vardı onu ödedim derse sizin satış ilişkisini ispat etmeniz zor olacaktır. Ortada ne bir sözleşme var ne de bir senet. 65.000,00 TL'lik malı da hiçbir yazılı belge olmadan sadece tanıkla ispat edilmesi bana hukuken uygun gelmiyor; farklı delillerle desteklemeniz lazım. Eğer sattığınız mala özgü seri numarası gibi şeyler varsa bunun tespitini talep edebilirsiniz. Örnek veriyorum o malı sizin aldığınıza dair fatura ve daha sonra da aynı malın davalıya ait teknede kullanıldığına ilişkin bir keşif olabilir. (keşifi değişik iş dosyası ile delil tespiti sırasında istenmesi karşı tarafın uyanıklık yapmasına engel olacaktır)
Ama tekne motorlarının bu gibi ayırt edici unsurları yoksa, karşı tarafın satış ilişkisini belirtir ikrarı olmadıkça sadece tanık beyanlarıyla yürümesi zor bir dava. Ayrıca satış ilişkisini ispat etmeniz kanımca yeterli olmayacak satışa konu malın bedelini ayrıca ispat etmeniz gerekecektir. Yani sizin açınızdan çok zor bir dava.