Mesajı Okuyun
Old 28-08-2020, 10:31   #1
Av.mehmet.av

Acil Toplu Yapılarda Yönetim Planı Değişikliği

1- Müvekkil Toplu Yapı Yönetimi, yönetim planındaki "genel kurul toplantılarının yılda bir defa yapılır" mealindeki maddeyi "seçimli genel kurul toplantıları 2 yılda bir yapılır" diye değiştirmek istiyor.
2- KMK'nın 70. maddesine göre "Yönetim plânının değiştirilebilmesi için, toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır" Bu maddeden anladığım maliklerin 4/5'i değil temsilcilerin 4/5'i(temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısına göre) ile yönetim planı değişebiliyor.
3- Ancak Toplu Yapının Yönetim Planında "yönetim planı kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak 4/5 çoğunluğunun kararı ile değiştirilir" maddesi var. Bu maddeden anladığım da (umarım yanlış anlıyorumdur) temsilcilerin değil tüm kat maliklerinin 4/5 çoğunluğu ile yönetim planı değişebilir.
4- Kanunda temsilcilerin 4/5'i diyor, yönetim planında (benim anladığım) tüm maliklerin 4/5'i diyor.
SORU:
1- Bu durumda yönetim planındaki maddeye rağmen KMK hükmüne göre temsilcilerin oyu ile yönetim planı değişikliği yapılabilir mi?
2- Genel olarak yönetim planı değişiklik kararından sonraki süreç nedir? Tasdiki, bildirisi vs.