Mesajı Okuyun
Old 28-08-2020, 10:20   #2
Av. Kuddusi Mutu

Merhaba,

Ben karara çok güldüm.

Kanun çok açık: "Alacaklı DİLERSE ... sorgulayabilir".

DİLEMİYORUM dolayısıyla da SORGULAMIYORUM, sorgulamanızı talep ediyorum deseydiniz. Yeni bir talepte bulunun. "İhtiyari bir durumdur, ben tercih etmiyorum sorgu yapmayı, siz yapar mısınız?" yazın

7 günlük süre de yanlış, sebepsiz sürüncemede bırakma var, süresiz şikayet hakkınız var.

Yargıtay 12. H.D. 2011/11811E. ve 2011/30041K Sayılı 22/12/2011 tarihli İlamı:

' İcra memurunun işleminin yasaya veya olaya uygun bulunmaması nedeniyle icra mahkemesine başvurularak şikayet yolu ile kaldırılmasının istenmesi kural olarak 7 günlük süreye tabidir. Şikayet süresi, şikayet konusu işlemin öğrenildiği günden başlar(İİK.nun 16/1). Bu kuralın iki önemli istisnası vardır:

1-Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikayet olunabilir(m.16/2).Bu hükmün amacı, ilgilileri icra memurunun bir hakkı yerine getirmekten kaçınmasına karşı korumaktır.

2-Kamu düzenine aykırı olan işlemlere karşı da süresiz şikayet yoluna gidilebilir.''

Yalnız belirtmek isterim ki ilk derecede şikayet konusu yapılmış bu husus. Mahkemeler daireleri haklı görüyormuş. Karar yok elimde şifahen öğrendim. Yapılması gereken gerçekten de yapılabilecek sorguyu UYAP'tan yapmak. Yine de sizin talebiniz kanuna uygun, ret kararı aykırı. Bilemiyorum.

Gerçekten sabırlar diliyorum.

Saygılarımla.