Mesajı Okuyun
Old 29-06-2020, 10:44   #4
hülya er

Bu meseleyi hallettim. Nasıl hallettiğimi de yazayım, ileride ihtiyacı olan olursa diye.

Ehliyeti teslim etmek istediğimizde kimse almayınca ben de İnfaz Savcılığına bir dilekçe yazdım.Dilekçemde TCK 53/6 maddesinden

TCK m.53/6:
“Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar” demektedir."

bu madde gereği 3 aylık sürenin adli para cezasının son taksidini ödediğimiz 21.05.2020 tarihinden itibaren sayılması gerektiğini, bunun aksine uygulamanın kanuna aykırılık teşkil edeceğini yazdım.

İnfaz Savcılığı Nüfus Müdürlüğüne bir müzekkere yazarak Nüfus Müdürlüğüne teslim edebileceğimizi, sürenin de teslim ettiğimiz tarihten itibaren işlemeye başlayacağını yazmış.

Ben bu müzekkereyi tebliğ almadım. Doğru olmadığını söyledim. Savcıyla görüştüm. Savcı hak verdi. Ve sonunda 21.05.2020 tarihinden itibaren süre başlayacak şekilde Nüfus Müdürlüğüne teslim edileceğine dair bir müzekkere yazıldı.

Müvekkil Nüfus Müdürlüğüne götürdü. Teslim tesellüm tutanağına da 21.08.2020'de geri verilmek üzere diye yazmışlar.

Böylece halloldu.