Mesajı Okuyun
Old 30-12-2019, 18:57   #5
Av. Kuddusi Mutu

Alıntı:
Yazan Admin
Ancak davayı tüketici mahkemesinde açtığınızda karşı taraf büyük ihtimalle arabaya binmediğiniz için henüz tüketici sıfatı kazanmadığınız savunmasında da bulunacaktır, bu bağlamda ilginç bir hukuki tartışma olacak diye düşünüyorum.

Öte yandan sigorta şirketini neden dahil etmek istemediğinizi tam anlayamadım. Taksinin mali trafik sigortası sizin zararınızı davasız bile karşılabilir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Ancak davayı tüketici mahkemesinde açtığınızda karşı taraf büyük ihtimalle arabaya binmediğiniz için henüz tüketici sıfatı kazanmadığınız savunmasında da bulunacaktır, bu bağlamda ilginç bir hukuki tartışma olacak diye düşünüyorum.

Öte yandan sigorta şirketini neden dahil etmek istemediğinizi tam anlayamadım. Taksinin mali trafik sigortası sizin zararınızı davasız bile karşılabilir diye düşünüyorum.

Sevgili admin,

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun madde 3'te açıklandığı üzere, tüketici işlemi: "...hizmet piyasalarında...ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan... taşıma... ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlem..." şeklinde tanımlanmaktadır.

Burada taksinin müvekkilin el işareti üzerine durması ve kapılarını açması ve hatta müvekkilin yanındakilerin araca binmesi; kendisinin tam binerken bir bacağı taksinin içinde, diğer bacağı dışarıda iken şoförün hareketi sonucu düşmesi ile kazanın meydana gelmesi artık bu taşıma sözleşmesinin ifası sırasında bir aykırılık teşkil etmektedir. Sözleşme kurulmamış sayılsa dahi, culpa in contrahendo sorumluluğundan söz etmek gerekecektir. Dolayısıyla araca bindi-binmedi tartışması gereksiz olacaktır.

Sigorta şirketini dahil etmiyoruz çünkü tek davada maddi-manevi zararlarımızın tazminini talep ediyoruz ve manevi tazminat poliçe kapsamında değil. Ayrıca ticaret mahkemelerindeki dava şartları ile sigorta şirketi ile yazışma gibi çeşitli prosedürler zaman kaybettiriyor. Açıkçası bu kısmına ben karar vermedim. Esas tartışma noktası, ticaret mahkemelerinin görevli olabileceğini düşündüren şey Ticaret Kanunu madde 850. Kafamda bir şeyler oturdu.

Karar için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.