Mesajı Okuyun
Old 25-12-2019, 13:45   #1
Av.mehmet.av

Önemli Trafik kazasında ölen kusurlu sürücünün yakınlarının tazminat hakkı

1- Müvekkillerin oğlu 2011 yılında bir trafik kazasında vefat ediyor.
2- Toplam 3 aracın karıştığı olayda müvekkillerin oğlu dahil 4 kişi ölüyor.
3- Müvekkillerin oğluna %85 kusur, diğer araç sürücüsüne(yaralı) %15 kusur belirleniyor. 2 kişinin öldüğü 3. araç sürücüsüne ise herhangi bir kusur atfedilmiyor.
4- Yaralı olarak kurtulan ve %15 kusurlu bulunan şahıs hakkında ağır ceza mahkemesinde dava açılıyor.(Davanın akibetini tam olarak bilmemekteyim)

SORU:
1- %85 oranında kusurlu olan ve vefat eden çocuğun anne babasının (çocukları kusurlu olsa bile) sigorta şirketine karşı tazminat davası açma hakkı olduğunu düşünüyorum. BU KONUDA SİZİN FİKRİNİZ NEDİR?
2- Dava açılabileceği varsayımında;
a- Sigorta şirketine karşı açılacak davada görevli mahkemenin Asliye Ticaret Mahkemesi olduğunu düşünüyorum. SİZİN FİKRİNİZ NEDİR?
b- Bu dava vefat eden çocuklarının kullandığı aracın sigorta şirketine karşı yöneltileceğini düşünüyorum. SİZİN FİKRİNİZ NEDİR?
c- Bu davayı sigorta şirketi yanında %15 oranında kusurlu olarak görülen diğer araç sürücüsüne de yöneltebilir miyim?
d- Belki de en önemlisi olayın 2011 yılında meydana geldiğini de düşünürsek(ve yukarıda olayı anlattığım şekliyle) olayın aynı zamanda suç teşkil ettiği için Borçlar Kanunu 72'ye göre ceza zamanaşımından faydalanabilir miyiz?
Çok teşekkür ederim.