Mesajı Okuyun
Old 02-11-2019, 10:18   #5
suat köktürk

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba,

MEVZUAT:

I-3095 s. Kanuni Faiz Ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun
YABANCI PARA BORCUNDA FAİZ, m.4/a

II-TTK.m.725 – „Hamil başvurma yoluyla… Vadenin gelmesinden itibaren işleyecek faizi…“ isteyebilir.

III-TBK. m. 131- Asıl borç ifa ya da diğer bir sebeple sona erdiği takdirde, rehin, kefalet, faiz ve ceza koşulu gibi buna bağlı hak ve borçlar da sona ermiş olur.
İşlemiş faizin ve ceza koşulunun ifasını isteme hakkı sözleşmeyle veya ifa anına kadar yapılacak bir bildirimle saklı tutulmuş ise ya da durum ve koşullardan saklı tutulduğu anlaşılmaktaysa, bu faizler ve ceza koşulu istenebilir.
Taşınmaz rehnine, kıymetli evraka ve konkordatoya ilişkin özel hükümler saklıdır.

OLAY ve HUKUK

1.…..Temel Borç ilişkisinden doğan alacak için yabancı para cinsi üzerinden bir bono düzenlenmiş.

2.Keşideciye protesto çekilmiş mi? (TTKm.778)

3.Takip talebinde “fiili ödeme günündeki kur üzerinden” tahsil edilmesi talebi varmış.

4.İcra talep doğrultusunda fiili ödeme gününe göre hesap yapmış ve borçlu “Vade ve takip arası talep edilen “faizi ile belirlenen borcunu ödemiş.

5.Takip UYAP üzerinden mi, fiziki takip mi?

6.TAKİP SONRASI İŞLEYEN FAİZ İÇİN ayrı bir takip yapılmış (Ayrı bir alacak olduğu düşünülerek ilamsız adi takip)

7.Borçlular kim?

8.İTİRAZ GEREKÇESİ ?

Mola...

-Vade ile takp arasında işleyen faiz asıl alacağa eklendiği için sorun çıkmadı.Takip sonrası faiz için istinaf yoluna gitmedim ; giden dosyalar dönmemeye başladı.
- Takip fiziki.
- Faiz takibinin borçluları bono kambiyo takibindeki borçlular.(keşideci ve lehdar)
-İtiraz nedeni gösterilmemiş." Böyle bir borçları yoktur " denilmiş.
- Esasen itirazın kaldırılması yoluna gidilebilir mi diye de düşündüm. Ancak önceki bono takibinden bağımsız , ayrı bir alacak olarak düşündüğümden , netice vermeyeceği kanaatiyle itirazın kaldırılması davasını seçtim. Teşekkürler üstad.