Mesajı Okuyun
Old 30-10-2019, 13:37   #1
AV EKİN HASRET AKYOL

Varsayılan Kısıtlının Banka Hesabındaki 200 Bin TL

Sayın mesleki büyüklerim, stajımın ilk haftasındayım. İlgili forumlardan arama yaptım ancak cevabı bir türlü bulamadım.

Kısıtlı, 1993 yılında şizofren raporu alıyor.

2013 Yılında abisi ile bankaya gidip, 200 Bin TL yatırıyorlar. (para abisinin parası, abisi borçlarından ötürü, kendi adına hesap açamamış)

2014 yılında kısıtlı kişi, ceza soruşturması nihayetinde hakkında kısıtlılık kararı veriliyor.

Para kendi adına açtırdığı vadeli hesabında ancak kısıtlılık kararından ötürü kullanamıyor.

Abisi vasi olarak atanmış ancak parayı çekmek için Sulh Hukuk mahkemesine başvurmuş, mahkeme kısıtlının menfaatine aykırı olduğu için kabul etmemiş.

Kendisi ile görüştüğümde abisinin destekliyor hatta "benim 200 bin lirayı kazanma gibi bir ihtimalim zaten olamaz diyor"

Abisi bu paranın kendisine ait olduğunu ispatlayamıyor ancak bu parayı vasi olarak almasının bir yolu var mı?

Kısıtlılık kararından önce 3. kişiye olan borçlarından ötürü, alacaklı kısıtlıya icra takibi açarsa bu alacağını dolaylı yoldan alamaz mı?

Diyelim ki, kısıtlının bakıma ihtiyacı var ve kendisine bakım için aylık 4000 TL miktardan çalışan bulundu. Bu maaşın banka hesabından ödenme yolu var mı ?

Son olarak, şizofren de olsa kısıtlılık kararının iptali mümkün mü?

Saygılarımı sunarım...