Mesajı Okuyun
Old 21-10-2019, 12:50   #5
ZMR

Ben Evde çalışma ile ev hizmeti kapsamındaki çalışmanın birbirinden tamamıyla farklı olduğunu düşünüyorum çünkü Ev hizmeti, bir evin günlük yaşayışı için yürütülen hizmet ise; bu bakımdan ev hizmetlerinde çalışanlar, kendi evlerinde veya kendileri tarafından belirlenen bir yerde değil, bizzat işverenin evinde iş görme edimlerini yerine getirmektedirler. evde çalışma işi ise işverence belirlenmiş bir yerde değil, tamamen işçi tarafından seçilen bir yerde ve genellikle de kendi evinde yerine getirilmektedir parça başına vs şeklinde yapılıyor diye düşünüyorum. bizim müvekkil ev de hizmetçi olduğu için BK NIN 2 kısmının 6 bölümü kapsamında olduğu düşüncesindeyim. bu nedenle 7036 sayılı kanun 3 ve 5 maddesi bu kapsama giren davalarda iş mahkemesinin görevli olduğunu ve arabuluculuk şartının zorunlu olduğunu belirtiyor bu durumda davayı iş mahkemesinde açmam gerekir gibi duyuyor gibi anlıyorum sizin fikriniz? ayrıca bu dosya kapsamında zamanaşımı kıdem ihbar yıllık izin alacakları 10 yıllık zamanaşımına tabi diğerleri 5 yıl diye anlıyorum sizin de yazdıklarınızdan yine burada bir soru sormak istiyorum borçlar kanunu hizmet akdi haksız fesh edilen işçiye KIDEM tazminatı ödeneceğine ilişkin bir hüküm kanunda bulamadım haksız şekilde akdi feshedilen tarafa sadece BK 438/3 kapsamında HAKİMİN 6 AYLIK ÜCRETİNİ GEÇMEYECEK şekilde belirleyeceği BİR TAZMİNAT ödeneceğinden bahsedilmiş şimdi istenecek tazminat kıdem tazminatı olarak mı isimlendirilecek yoksa farklı bir isimlendirme mi yapıcak bu konudaki düşünceniz için de şimdiden teşekkür ederim