Mesajı Okuyun
Old 04-10-2019, 00:46   #9
av.egemen12

Alıntı:
Yazan Av. Kuddusi Mutu
Bugün aklıma takıldı ve bu konuda Yargıtay kararı paylaşmadığımı gördüm. Kitaba atıf yapmış geçmişim. Zamanım oldu ve konuyla ilgili olarak Yargıtay'ın da yukarıda belirttiğim gibi düşündüğünü gördüm. Karardan ilgili kısmı ve ayrıca karar indeksini bırakıyorum. Umarım faydalı olur.

"4857 Sayılı İş Kanunu'nun 22. maddesinde “İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz.” düzenlemesi bulunmaktadır.

Bilindiği üzere 4857 Sayılı Yasa'nın 24. maddesinde işçinin iş sözleşmesini hangi durumlarda haklı nedene dayanarak feshetme hakkı bulunduğu düzenlenmiştir. Bunlardan biri de 24/II-f maddesinde düzenlenen çalışma şartlarının uygulanmamasıdır. İşçi yapılan değişiklik esaslı değişiklik niteliğinde ise bu hükme dayanarak iş sözleşmesini haklı sebeple feshedebilecek ve 1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca kıdem tazminatına hak kazanabilecektir..."

9. HUKUK DAİRESİ E. 2018/1821 K. 2018/3798 T. 22.2.2018

Saygılarımla.

Çok teşekkür ederim..