Mesajı Okuyun
Old 23-09-2019, 09:48   #3
gunerhamza

Cevabınız için teşekkürler üstadım.
Taraflar arasında uyuşmazlık harici başkaca ufak bir husumet de oluştuğundan arabulucuya başvuru yoluna gitmeyi düşünmüyorum.

Dava süreci açısından tavsiyeleriniz nelerdir ?
Uygulamada genelde tek parsel veya tevhid edilen birkaç parsel üzerine kat karşılığı inşaat yapılmakta, fakat ilgili somut olayda tevhid durumu mevcut değil bu sebeple 2 ada üzerindeki bitmeye yakın inşaatlar açısından ileriye etkili, inşaatına henüz başlanmayanlar için ise geriye etkili fesih yoluna gidilebilir mi ?

Bulmuş olduğum Yargıtay kararında sözleşmedeki iş bütün olduğundan ayrılamaz ve toplam bitirilme oranı üzerinden fesih durumu değerlendirilmeli denmekte aksi yönde bir görüş veya Yargıtay kararı olan üstadların yardımlarını talep ediyorum.

Y B
Zira, Dairemizin yerleşik uygulamasında arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmelerinde sözleşme konusu taşınmaza yapılan inşaatın seviyesinin sözleşmenin taraflarından birine ya da bir
kısmına yapılacak inşaatın
seviyesine göre değil, sözleşme konusu işin tamamına ve yapılması kararlaştırılan inşaatın bütünün göre belirlenmesi gerektiği kabul edilmektedir.