Mesajı Okuyun
Old 21-09-2019, 14:19   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Admin
Bu arada konumuzla doğrudan ilgili değil ama paylaşılan kararda daha vahim bir hata daha var: Mahkeme kanunun getirmeye çalıştığı düzenleme olan "arabulucunun görevlendirildiği yargı komisyonu yerini" değil, arabulucunun "fiili adresinin olduğ yeri" esas almış
Konumuzla doğrudan ilgili..)

Örneğin Zonguldak'ta yapılan bir anlaşmaya Kdz.Ereğli'de şerh alamıyorum. Çünkü Arabulucu Zonguldak'ta iş yapıyor.. Oysa görevlendirme alınan Zonguldak Komisyonu pek çok ilçe ve beldeyi kapsıyor vs..

[Ki bence genel yetki ve arabulucunun görev yaptığı komisyon çevresi icra edilebilirik şerhi vermeye yetkilidir. Kanunun ruhu da bunu gerektiriyor. Aksi yönde verilen Sulh Hukuk Mahkemesi kararları hatalıdır diye düşünüyorum. Ama mevcut düzenleme karşısında da bir şey de diyemiyorum. İş yükü fazla bir mahkeme kanun beni yazmıyor ki deyip yetkisizlik verebilir dosya başından gitsin diye sanki o kararı vermek de iş yükü değil..Ne bileyim ben. ]

Kanun koyucu düzenlemeyi getirmeye çalışmasın bir zahmet doğru ifade etsin..Hiç zor değil.

Kanunun getiriliş amacına, misyonuna aykırı düzenleme bir an önce değiştirilmelidir.

Saygılarımla