Mesajı Okuyun
Old 05-09-2019, 20:28   #3
Av. Kuddusi Mutu

Varsayılan Lütfen Dikkat

Merhaba,

Bu bahsettiğiniz, yabancı kişilerin davasında öncelikle yer bakımından yetki araştırılmalıdır. Lütfen gözünüzden kaçmasın. 5718 s. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunun 40. maddesinden hareketle yabancılık unsuru taşıyan bu davanın, yer bakımından iç hukuktaki düzenlemeye tabi olması gerekir. Dolayısıyla TMK'deki (m.168); boşanmada yer bakımından tayin edilen yetkili mahkeme burada da yetkili olacaktır.

Yerleşim yeri şartları, sorunuzla ilgili değil fakat geçerli bir husus. Hatırlatmak istedim.

Bu şartın tamamlandığı varsayılırsa, teminat; üstadın da belirttiği üzere mezkur kanunun 48. maddesine göre yatırılacaktır ve zorunludur. Ancak fiili, akdi veya kanuni karşılıklılığa uygun olarak, davacının vatandaşı olduğu ülkede Türk vatandaşları teminattan muaf tutuluyorsa, yabancı davacı teminattan muaf tutulabilecektir.

Protokolün tercüme edilmesi, tarafların ana dilinde bir anlaşma olmuş olması muhtemel olduğundan, kesin bir dayanak olmaksızın şahsi kanaatimce noter onaylı tercüme edilmeli ise de dava dilekçesinin doğrudan Türkçe hazırlanarak sunulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda içtihatlara veya mahkemelerin yaygın uygulamalarına bakarak tercih yapabilirsiniz, maalesef müsait olmadığım için bu kısma net bir biçimde yardımcı olamadım.

Saygılarımla.