Mesajı Okuyun
Old 26-07-2019, 15:22   #1
av.omergorkemoz

Soru İcra takibi kesinleşmeden telefonla borçluya yapılan arama

İcra takibine kesinleşmesine 3 gün kala borçluyu telefonla aramışlar saat 16.30 a kadar ödeme yapılmaması halinde eve hacze gelineceği bildirilmiştir. Bunun üzerine yakınım olan borçlu yanıma geldi durumu anllattım eve gelmeyeceklerini daha sürenin dolmadığını vs. söyledim. Ancak tatmin olmadı kendisini arayan ofisi arayıp konuşmamı söyledi. Aradık ve aramızdaki geçen diyalog.

-Alo Av. Bilal..... buyrun
Merhaba avukat bey borçlu ..... kişiyi arayıp evine hacze geleceğini söylemişsiniz.
-Evet icra memurları saat 16.30 da geldiklerinde durumu onlara izah edersiniz.
Yapmış olduğunuz icra takibi bile kesinleşmeden insanları bu şekilde arayıp korkutmanız etik değil avukat bey...
-Borçlunun eline tebligat gelmiş onun bizi aramaması normal mi sizce ? Bizim arayıp bilgi vermemiz gayet normal.
Avukat bey takip kesinleşmemiş ve evinize hacze geleceğinizi söylüyorsunuz bu etik değil.
- Gerekli mercilere başvuru yapın. savcılığa gidip beni borcum için aradılar şikayetçiyim mi diyeceksiniz.
Yaptığınız yanlış dedim ve konuşmaya devam edecekken telefon suratıma kapandı

Aradan 2 dakika sonra borçlunun babası borçluyu aradı ve borcu olduğu için Av. Bilal..... ofisinden arandığını söyledi.

Bana göre meslek etiğine aykırı olduğunu düşündüğüm bu arama ile ilgili meslektaşımızdan şikayetçi olmalımıyım ?(bazı meslektaşlarımız yapılan aramaların normal olduğunu söylüyor)