Mesajı Okuyun
Old 25-06-2019, 12:27   #1
hülya er

Varsayılan Avukatın Açtığı Davada Müvekkile Davaya Muvafakatı Olup Olmadığını Sormak

Değerli meslektaşlarım merhaba,

Tutuklu yargılanıp sonra beraat eden müvekkil için CMK m.141 gereği “Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat” davası açtım.

Tenzip zaptında yazmışlar ki:

“Davacı adına duruşma yer, gün ve saatini bildirir yargılama hedef süre formu ekli ‘avukatınızın açmış olduğu tazminat davasına muvafakatınızın olup olmadığı, tutuklandığınız veya gözaltına alındığınız tarihte ne işle uğraştığınız, halihazırda ne iş yaptığınız ve aylık kazancınızın ne olduğu, maddi tazminatın asgari ücret üzerinden hesaplanması talebinizin bulunup bulunmadığı hususlarının davetiyenin tebliğine rağmen bir ay içerisinde bildirmeniz halinde maddi tazminatın asgari ücret üzerinden hesaplattırılabileceği hususları tebliğ ve ilan olunur’ şerhli davetiye tebliğine”

demişler.

Açıkçası birmiktar gocundum, neden müvekkile bunları soruyorlar? Vekaletname ekli dava dilekçesinde zaten bu hususları yazdım.

Daha önce bununla karşılaşan var mı? Müvekkile bu davetiye gittiğinde uslu uslu cevap vermeli mi, yoksa ne münasebet mi demeli?

Teşekkürler.