Mesajı Okuyun
Old 31-05-2019, 16:13   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan lawyer sawyer
Merhabalar; bu konuya dair çok az konu olup, konular eski olup tan-m olarak da sonuca kavuşmadığından gerçek bir soru üzerinden konuyu canlandırmak istedim. Cevaplar için teşekkürler.

Müvekkil tek taraflı ölümlü kaza geçirmiş olup, tek kusurlu olduğundan bildiğiniz üzere zorunlu sigorta kapsamında ' sigorta şirketinden ' maddi tazminat alamıyoruz. Ancak aracın kaskosunun olduğunu ve poliçede manevi tazminat ibaresi geçmesede ölüm başına bir miktarın güvence altına alındığı gördük.Bu durumda;

1. Müvekkil kusurlu da olsa, manevi tazminatı kasko şirketinden talep edebilir miyiz?
2. Kasko şirketinden alacağımız manevi tazminat, daha sonra müvekkilin ailesine rücu eder mi?

Bahsettiğiniz klozun manevi tazminat ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Kasko poliçelerinde ben pek rastlamadım manevi tazminat klozuna...

Müvekkil tek taraflı ölümlü kaza geçirmiş olup, tek kusurlu olduğundan bildiğiniz üzere zorunlu sigorta kapsamında ' sigorta şirketinden ' maddi tazminat alamıyoruz. DEMİŞSİNİZ AMA YANLIŞ BİLİYORSUNUZ SANIRIM ZİRA ÖLENİN YAKINLARI 3. KİŞİ OLARAK KABUL EDİLEREK TAZMİNATA HAK KAZANABİLİYOR.

https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24541