Mesajı Okuyun
Old 17-04-2019, 05:05   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
1.Hem faiz hem de gecikme tazminatı istenebilir mi ?
2.Zarfta dayanak belge yazmasına rağmen, belge yok ! (bu durumda forumda zarfın üzerinde yazılanın karine teşkil edeceği yazılmış)
3.Ödeme emri, alacaklı konumundaki site yönetiminin daimi çalışanı olan güvenlik görevlisine tebliğ edilmiş
4.Ayrıca yönetim kurulu kararları da asansöre asılmak suretiyle ilan edilmiştir. Bu şekilde ilan edilmesi tebliğ yerine geçer mi ?

Merhaba sayın meslektaşım

Sorular bağlamında Yönetim Planını inceleyebildiniz mi?

Bilindiği gibi, Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılmaktadır (KMK.m.72/2)

KMK.

01.Anagayrimenkulün Genel Giderlerine Katılma, m.20
Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından
1.yönetim planına,
2.bu Kanuna ve
3.genel hükümlere göre
dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

02.Genel Hükümlerin Uygulanma Alanı,m.9
1.Kat mülkiyetine veya kat irtifakına ait kütük kaydında veya
2.Kat malikleri arasındaki sözleşmede veya
3.yönetim plânında veya
4.bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde,
kat mülkiyetinden doğan anlaşmazlıklar,
Medeni Kanun ve ilgili diğer kanunlar hükümlerine göre karara bağlanır (KMK.m.9)

03.Yönetim Planı, m. 28
Yönetim plânında hüküm bulunmıyan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.

04.Tebligat K. m.10

05.YARGITAY:
“…Birden fazla ada ve parsel üzerinde kurulu sitenin ortak gider alacağının tahsiline dair davada, 5711 S.K. 22. maddesiyle Kat Mülkiyeti Kanununun 66. vd. maddelerinde düzenlenen Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler uyarınca sitede henüz toplu yapı yönetimine geçilmediğinden uyuşmazlıkta Kat Mülkiyeti Kanununun değil genel hükümlerin uygulanması gerekir. 6098 S.K. 120. maddesine göre temerrüt/gecikme faizinin hesaplanması gerekirken, Kat Mülkiyeti Kanununun 20. maddesi uyarınca aylık %5 gecikme tazminatı hesaplayan bilirkişi raporuna göre karar verilmesi doğru görülmemiştir…”
18.HD. E. 2015/20591, K. 2016/11664, T. 25.10.2016
6098/m.120 ; 634/m.20,66
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...2015-20591.htm

Saygılar