Mesajı Okuyun
Old 04-04-2019, 20:59   #1
guney1988

Varsayılan Aidat borcunun ilamsız takiple istenmesi

Merhabalar;
Müvekkil A bir sitede kiracı olarak oturmaktadır. Mal sahibi B, sitedeki 36 dairenin de sahibidir. B hayatta olmasına rağmen yaşlılık nedeniyle mallarının idare edememekte ve cocukları C ve D aralarında sözlü olarak anlaşmış, buna göre;C Müvekkil A'nın oturduğu daire de dahil olmak üzere 34 daireyi, çocuklarından D ise 2 daireyi almıştır. D diğer kat malikleri ile yönetimde bulunmaktadır. C nin iadre ettiği 33 daire boştur ve kardeşler arası çıkan anlaşmazlık nedeniyle C bu dairelerin aidatlarını 2 senedir ödememektedir. Yönetim ise ödenmeyen aidatlar nedeniyle aksayan site işlerinin yürümesi ve ihtiyaçlarının giderilmesi için işletme projesinde herhangi bir neden belirtmeden 2018 başında 900 TL olan aidatı yönetim kurulu kararı ile haziran 2018'de 1200 TL, Ekim 2018'de ise 1500 TL'ye çıkarmıştır. Bu kararlar A,B VE C'ye tebliğ edilmemiş ancak site asansörüne asılmıştır. C, Müvekkil A'ya aidatların usulsüz arttırıldığını dolayısıyla eski fiyatından 900 TL olarak ödemeye devam etmesini söyler. Müvekkil A ödemelerini buna göre yaparken kendisine ödeme emri tebliğ edilir. Ödeme emrinde aidatın dayanağı olarak herhangi bir belge (İşletme projesi, yönetim kurulu kararı gibi) eklenmemiştir. Bu durum ödeme emrinin iptalini gerektirir mi? İtiraz etmemiz halinde açılacak iptal davasında İşletme projesindeki zamların dayanaksız olduğunu ileri sürmemiz mümkün müdür?

Bu arada Müvekkil A, yönetimde olduğu için D ile durumu konuştuğunda, D kendi kiracısından 1000 TL aidat aldığını aradaki farkı kendi cebine girecek olan kiradan ödediğini, site işlerinin yürümesi için 2 senelik ödenmeyen aidat tutarlarının aidatların zamlanmasına neden olduğunu söylemiştir. Müvekkil diğer 33 daireye düşen ve ödenmeyen aidatları sadece C/B'den isteyebileceğini, bu borçları site sakinlerin hepsinden istenmesinin adil olmadığını söylediğinde ise, D C'ye de dava açtığını dava sonuçlanınca siteye yatırım yapılacağını belirtmiştir. Ancak Müvekkil Kiracıdır dolayısıyla siteye yapılacak olan yatırımda hiç bir menfaati olmadığı gibi borçlusu olmadığı bir borcu ödemesi istenmektedir. Nasıl bir hukuki yol izlememiz gerektiği konusundaki görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. İyi günler..