Mesajı Okuyun
Old 02-04-2019, 14:54   #3
para_doks

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım

Bugün (02.04.2019)itibariyle

1.Tapu kaydı
2.Kayıt malik(leri)
3.Mülkiyetin nakli (satış, bağış vb)
4.OLAY'ın kronolojik dökümü: ?

Kahve molası

Merhaba Üstad, ilginiz için teşekkür ederim..

Bugün itibariyle
1.Tapu kaydı eski eş adına,
2. Mülkiyetin nakli satış gösterilmekle birlikte bağış,(eski eşin müvekkil ile evlenmesi için yapılmış bir devir)
3. Kronolojik olarak;
a. Müvekkil taşınmazı beğenir bedelini öder, tapuda vekaletname ile gelini adına tamamını tescil ettirir.
b. Eski eş adına taşınmazın 1/2 hissesini gelininden aldığı vekaletnameyi kullanarak tapuda devreder ve 10 gün sonra evlilik gerçekleşir.
c. Evlilik gerçekleştikten yaklaşık bir yıl kadar sonra diğer 1/2 hisse yine müvekkilce ve yine vekaletname kullanılmak suretiyle eşe devredillir.
c. 5 yıl sonra boşanma davası açılır, karar verilir ve tarafların eşit kusurlu olduğu belirtilir.
d. Gelin tarafından müvekkil ve eşine karşı, evlilik birliğinin devamı sırasında devri yapılan 1/2 lik kısım için 'vekalet görevinin kötüye kullanılması' nedenine dayalı tapu iptali ve tescil davası açılır, dava reddedilir, istinaf başvurusu esastan reddedilir. Yargıtay, vekalet görevinin kötüye kullanıldığının sabit olduğu gerekçesiyle bozma kararı verir. Halihazırda dosya ilk derece Mahkemesine gelmiş durumda.

(Boşanma davasında Mahkemece, müvekkilin devrini yaptığı taşınmazlar nedeniyle uyuşmazlık bulunduğu hususu gerekçeye yazılmıştır. Tapu iptali ve tescil davasında gerek müvekkil ve gerekse gelin tarafından taşınmazın yarısının müvekkile ait olduğu beyan edilmiş ve hatta gelin 'taşınmazın yarısı kayınpederime ait,ben diğer yarısının kayınpederim adına kayıtlı olduğunu biliyordum, öyle sanıyordum' demiştir. )