Mesajı Okuyun
Old 23-01-2019, 14:46   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

01.TÜZEL KİŞİ ADINA TEMSİL YOLU İLE ÇEK keşide edilmesi

1.KOLLEKTİF ŞİRKETLERDE, ortaklardan her biri veya birkaçı ya da ticari mümessiller (TTK m. 233);

2.KOMANDİT ŞİRKETLERDE, komandite ortaklardan birisi veya birkaçı ya da ticari mümessiller (TTK m. 318);

3.LİMİTED ŞİRKETLERDE, müdürler (bu kimse ortaklardan birisi olabileceği gibi dışarıdan birisi de olabilir) ya da ticari mümessiller (TTK m. 623);

4.ANONİM ŞİRKETLERDE,
yönetim kurulu üyeleri veya imza yetkisini haiz bir ya da daha fazla murahhas üye yahut müdürler [ticari mümessiller (TTK m. 365;370)];

5.KOOPERATİFLERDE,
Yönetim Kurulu, kanun ve anasözleşme hükümleri içinde kooperatifin faaliyetini yöneten ve onu temsil eden icra organıdır. Anasözleşme, Genel Kurula veya Yönetim Kuruluna, kooperatifin yönetimini ve temsilini kısmen veya tamamen kooperatif ortağı bulunmaları şart olmayan bir veya birkaç müdüre veya Yönetim Kurulu üyesine tevdi etmek yetkisini verebilir. (Koop. K m. 55, 58);

6.DERNEKLERDE,
Yönetim kurulu, derneğin yürütme ve temsil organıdır; bu görevini kanuna ve dernek tüzüğüne uygun olarak yerine getirir.
Temsil görevi, yönetim kurulunca, üyelerden birine veya bir üçüncü kişiye verilebilir.(EMK m. 85);

7.VAKIFLARDA, yönetim organı, (TMK m. 109);

02.KENDİLİĞİNDEN ARAŞTIRMA İLKESİ
Bilindiği gibi, dava ile ilgili olguların hazırlanmasında, tarafların yanında, yargıcın da görevli olmasına, kendiliğinden araştırma ilkesi denilmektedir. Bu ilke kamu düzenini ilgilendiren çekişmeli davalarda ve çekişmesiz yargı işlerinde önem göstermektedir. Ve Ceza Yargısı’nda „KENDİLİĞİNDEN ARAŞTIRMA İLKESİ“ geçerlidir.

Mola...