Mesajı Okuyun
Old 22-01-2019, 10:51   #1
Av. Özlem YALÇIN

Varsayılan Belirsiz alacak davasında belirtilmeyen alacak kalemi ıslah yolu ile mi ek dava yolu ile mi talep edilmelidir ?

Merhabalar,
Fazlaya dair haklarımızı saklı tutarak kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacaklarını belirsiz alacak davası açarak talep ettik. Bilirkişi raporu doğrultusunda alacağın artırılması için ıslah dilekçesi adı altında bir dilekçe gönderdik. Ancak henüz harcını yatırmadık. Müvekkil bu aşamada ısrarla fazla mesai alacaklarının da olduğunu onları talep ettiğini söylüyor. Henüz tam olarak hangi yolu izleyeceğime karar vermemiş olsam da süreci hızlandırmak adına yeni alacak kalemi için arabulucuya başvurduk. Bu aşamadaki sorunlarım;

1) Davayı ıslah edip yeni alacak kalemi talep etsem, daha önce ıslah dilekçesi adı altında gönderdiğim dilekçem harcını yatırmamış olsam bile buna engel olur mu ? Engel olmaz ise yeni alacak kalemleri ile hesaplanan alacak sonrası bedel artırımı yapabilir miyim ?

2) Bir meslektaşım birleştirme talepli ek dava açmamı önerdi. Ancak forumda yaptığım araştırmalarda benim davam belirsiz alacak davası olduğu için ek dava açamayacağım yönünde açıklamalar okudum. Tam emin olmamakla birlikte, görülmekte olan davada ileri sürülmeyen bir alacak kalemi olduğu için açabilirim diye düşünüyorum.

Bu iki yoldan hangisi daha doğru ve ileride beni sıkıntıya sokmayacak bir yol olur ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.