Mesajı Okuyun
Old 21-12-2018, 10:51   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Taksirle Öldürme Tali Kusurlu Sanık Alt Sınırdan Ceza Tayini

Müvekkil; taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan başka sanıklar ile birlikte yargılanamakta. Gelen raporda; diğer sanıklar asli kusurlu, müvekkil ise tali kusurlu bulundu.

Ceza Genel kurulunun 2014/202 E. ve 2015/271 K.sayılı ilamında; " Bu nedenlerle, taksire dayalı kusurun ağır olduğu ahvalde, alt sınırdan uzaklaşılarak, hafif bulunduğu durumlarda ise alt hadden veya asgari hadde yaklaşılarak temel cezanın tayin edilmesi isabetli bir uygulama olacak ise de, bundan herhalde ağır ya da tam kusurlu olan fail hakkında en üst veya azami hadde yakın, hafif veya tali kusurlu fail hakkında ise alt hadden ceza belirlenmesi gerektiği sonucu çıkarılmamalı, somut olaya uygun diğer ölçütlerle birlikte "orantılılık ilkesi" de göz önünde bulundurularak temel ceza belirlenmelidir." denilmektedir.

Açıkçası benzer yönde başka bir karar da bulamadım ve bu her yöne çekilebilecek bir karar.

Ben tali kusur halinde alt sınırdan ceza verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ancak bu yönde bir karar bulamadım. Görüşlerinizi ve mümkünse bu yönde yargıtay kararlarını rica ediyorum