Mesajı Okuyun
Old 28-03-2007, 11:20   #5
Admin

Bence iki olayı birbirine karıştırmamak lazım:

Bir gıda ürünün içine üretim sırasında sakız girebiliyorsa, herşey girebilir. Dolayısıyla böyle bir ürünü üreten şirketin hijyenik üretim yapmadığı için cezalandırılması gerekir. Ancak bu cezalandırma kamu otoritesi tarafından yapılır, bireylerin manevi tazminat davaları ile değil. Dolayısıyla bu davada tüketiciye sormak gerekir, siz bu olay için şirketi ilgili mercilere (Çevre Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Belediye vs.) şikayet ettiniz mi? Ettinizde şirket cezalandırılmadı mı? Eğer şirket böyle bir şikayetten yeterli cezayı almadıysa, evet bu tüketici hakları açısından tartışılması ve eleştirilmesi gereken bir olgudur.

Bunun yanında, kişisel maddi/manevi tazminat talepleri ise tamamen ayrı bir konudur. Maddi/manevi tazminat davalarında amaç davalıyı cezalandırmak değil, davacının zararını tazmin etmektir. Dolayısıyla da davacının bir zararı olması gerekir. Bu olayda Sayın Mahkemenin görüşüne katılıyor ve davacının maddi (suyun bedelini geri almak dışında)/manevi bir zararı olmadığını düşünüyorum. En azından 10.000-YTL'lik bir zarar yok!