Mesajı Okuyun
Old 02-09-2018, 13:31   #2
n_plak

İyi çalışmalar,

Benzer bir konuda araştırma yaparken Özlem Hn.'ın sorusuyla karşılaştım.

Bizim olayımızda durum şu;
Müvekkilin 2018 yılı Ocak ayında satın aldığı araç, 13.06.2018 tarihinde trafikte seyir halindeyken 2007 D. İş sayılı müsadere kararı dayanak gösterilerek trafikten men ediliyor.

Trafikten men tutanağında yer alan D.İş numarasından, suç konusuyla ilgili yargılamanın yapıldığı Asliye Ceza Mahkemesinde verilen karar, 2018 yılı Mayıs ayında kesinleşmiş. Özlem Hn.'ın olayındaki gibi araç 2007 yılından beri defalarca el değiştirmiş ve hatta araçta plaka nakli de yapılmış. Araç sicilinde herhangi bir şerh olmadığı için son malik olan müvekkilimin söz konusu yargılama ve kararlardan hiç haberi olmamış. Yapılan yargılamada da taraf sıfatı yok.

Özlem Hn. ve meslektaşlarımın tecrübesi varsa yardımcı olmasını rica ettiğim birkaç husus var;

1)Kesinleşmiş bir karar olmasına rağmen el konan aracın müvekkile iadesinin sağlanması mümkün müdür? Kanun yararına bozma yoluna başvurmayı düşünsem de, müvekkilin taraf sıfatı olmayan bir dosyada bu yola başvurulamayacağını düşündüm. Ayrıca; kalemden edindiğimiz bilgiye göre; karar Yargıtay tarafından onanmış ve Yargıtay denetiminden geçen bir dosyaya ilişkin kanun yararına bozma yoluna gitmek mümkün değil.

2)Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak, haksız el konan aracın iadesi ve tazminat talebinde bulunmak konusunda ne düşünürsünüz?
Zira; 30 günlük başvuru süresi konusunda da tereddüte düştüm. Müvekkil şehir dışında olduğundan ve araç taşıma işlerinde işçisi tarafından kullanıldığından, araç 13.06.2018 tarihinde trafikten men edilse de, bu durum müvekkilce hemen öğrenilmiyor. Kaldı ki; hemen öğrense dahi tutanakta Asliye Ceza Mahkemesinin kararı değil, SCM D.iş sayılı karar numarası yazılı. Sizce AYM başvurusu için süre yönünden durumumuz nedir?

3)CMK 141. uyarınca devletten tazminat istenmesi daha kısa sürede sonuç almamızı mı sağlar? Tazminat talebimizde araç bedeli, araca el konmasından dolayı yoksun kalınan süredeki zarar ve manevi tazminat dışında ne talep edilebilir?

Özlem Hn., siz hangi yolu izlediniz? Nasıl bir sonuca ulaştınız? Sizin elinizde emsal bir karar var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.