Mesajı Okuyun
Old 27-08-2018, 12:14   #1
parlak45

Varsayılan Kira tespiti mi yaptırmalıyım yoksa doğrudan icra takibi mi yapmalıyım??

İyi günler sevgili meslektaşlarım;
Öncelikle mesleğimde yeni olmam ve kira hukukuyla alakalı ne kadar araştırma yapmış olsam da arada kalmam sebebiyle size danışmak istedim.Müvekkil,2 yıl önce bir sanayi sitesinden içinde kiracı dükkan satın alıyor.Bu 2 yılda zorla 50 tl arttırabiliyor kirayı.Ve şuan kira 350 tl.Ancak emsal kira bedelleri 700,800 tl civarında.Müvekkil kirayı arttırmak istemesine rağmen kiracı arttırıma yanaşmıyor. Ortada yazılı bir kira sözleşmesi olmadığından ve 350 tl'yi düzenli ödediğinden beni dükkandan çıkaramazsın ben düzenli ödememi yapıyorum diyor.Olayda kiracı 4 buçuk yıldır o dükkanda kiracı.Sizce 5 yılın dolmasını bekleyip TBK 344/f.3'e dayanarak kira tespiti mi yaptırmalıyım(burada kira sözleşmesinin başlama zamanı eski malik olduğundan sıkıntı yaşar mıyım)yoksa başka meslektaşlarımın tavsiyesine kulak verip son 6 aylık kira bedelini 700 TL'den gösterip ödenmeyen kısımlar için icra takibi mi yapmalıyım?Kanunun kiracıyı bu kadar korumasının mağduru şuan müvekkil.Zira üfeye bağlı arttırım yapılırsa yine müvekkil zararlı çıkacak yok mu bir yol