Mesajı Okuyun
Old 24-07-2018, 11:52   #1
av. burcu ünlü

Varsayılan boşanma davasıyla birlikte talep edilen ziynet alacağında vekalet ücreti

İyi günler;
Boşanma davasıyla birlikte ziynet alacaklarının iadesini de talep ettiğim davada, boşanma talebi kabul edilip, ziynet alacaklarına ilişkin talep ise kısmen kabul edildi. Karşı yan vekalet ücretleri ile ilgili kafama bir şey takıldı ve gerekçeli kararda bu konuda maddi hata da olması nedeniyle doğrusu ne olmalı diye merak ettim.
Benim düşüncem;
Boşanma ve tazminat talepleri yönünden; davacı lehine maktu
Ziynet alacakları yönünden; kabul edilen kısım üzerinden davacı lehine nisbi;
Ziynet alacakları yönünden; reddedilen kısım üzerinden davalı lehine nisbi vekalet ücretine hükmedilmeli.

Mahkemece; iki madde üzerinden karşı yan vekalet ücreti belirlenmiş olup, ikisi de bizim lehimize olacak şekilde hükmedilmiş, ama birinde maddi hata var gibi, davalı lehine hükmedecek gibi başlayıp; davacı lehine hükmedilmiş. "davalı ahmet kendisini vekil ile temsil ettiğinden davacı ayşe lehine ..." ilam bu şekilde. Ödeme yapılacağı için istinaf yolu da uzak şimdilik, gerçi sadece vekalet ücreti üzerinden istinaf edebilirim, benim düşüncem doğruysa? Bu konuda Yargıtay içtihadı elinde olan varsa, paylaşırsa çok memnun olurum.