Mesajı Okuyun
Old 11-05-2018, 15:41   #1
GünHan

Varsayılan Bölge Idare Mahkemesi Kaldirma Karari Ve Iik Md 40 - Icranin Iadesi

Merhaba arkadaşlar. Sorum şöyle ki; bir idari yargı ilamında, davacı olarak açtığımız ödeme emri iptal davasının kısmen kabul kısmen reddine karar verilmiştir. Bu durumda davanın ret kısmı nedeniyle idare lehine de davacının ödemesi gereken vekalet ücreti tesis ediliyor. İdare bunu icraya koyuyor ve davacının yani müvekkilimizin tapularına haciz koyuluyor.FAKAT sorun şu ki bunun sonrasında benim istinaf talebim neticesinde Bölge İDARE Mahkemesi idarenin alacağını doğuran davanın RET kısmını KALDIRIYOR ve işlemin tamamını İPTAL ediyor, dolayısıyla idarenin icra takibine dayanak ettiği ilam vekalet ücreti alacağındaki ilam BÖLGE İDARE MAHKEMESİ tarafından KALDIRILARAK davanın esası hakkında idarenin hiç alacağı olmaya ak şekilde işlemin tümden İPTALİNE karar veriyor. Şimdi icra müdürlüğünden İİK'nun 40/2. Maddesi uyarınca icranın iadesini hacizlerin kaldırılmasını vs talep ettim, ancak müdürlük yasa metninde Bölge ADLİYE Mahkemesi yazılı olduğunu Bölge İDARE mahkemesi kararı ile alakalı bir düzenleme olmadığını belirterek araştırma yapıp karar verecek. Bu aşamada bana emsal karar olarak veya hukuken dayanak bir hüküm ile yardımcı olabilirseniz mutlu olurum. Hiç olmadı parayı ödeyip (1000 küsür TL) hacizleri kaldırtıp, istirdat davası ile ödeneni geri alayım idareden ofisimdeki avukat arkadaşlara bedavadan vekalet ücreti alacağı çıksın