Mesajı Okuyun
Old 03-04-2018, 13:44   #1
Rosebud

Varsayılan Varlık yönetim şirketi icra dosyası alacağını temlik aldığını beyan dilekçesi ile temlik sözleşmesini sunmadan banka icra dosyasını yenilemiş.

Sevgili meslektaşlarım merhaba,

Bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum. Aklıma takılan soru ile ilgili olayı kısaca özetleyeyim:

Müvekkillin 2006 yılından kalan banka kredi borcu hakkında açılmış olan icra takibindeki borcu bir varlık yönetim şirketine temlik edilmiş. O şirket de bir başka varlık yönetim şirketine temlik etmiş (Bu temlik sözleşmesinin de imzasız sureti dosyaya sunulmuş). En son farklı bir 3. yönetim şirketi alacağı temlik aldığını belirten bir dilekçe ile dosyanın yenilenmesini talep etmiş, yenilemiş ve müvekkilin taşınmazına haciz işlemi yapılmış.

Sormak istediğim husus, yenileme talep eden varlık yönetim şirketinin alacaklı olduğu ispat edilmeden (temlik sözleşmesi ile) dosyanın yenilenmesi işlemi ve bu şirketin alacaklı olarak uyapa kaydedilmesi işleminin iptali mümkün mü? Temlik sözleşmesi sunulmadan yapılan yenileme işleminin iptal edilebileceğine ilişkin bir Yargıtay kararı mevcut mudur?

Sormak istediğim diğer husus ise,Varlık Yönetim şirketlerine devredilen alacakların TMSF kapsamında olduğu için 20 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu öğrendim, dayanağı hangi kanunda yer almaktadır?

Şimdiden teşekkür ederim.