Mesajı Okuyun
Old 31-03-2018, 15:44   #1
Eda SAMYürek

Mahçup Yurt dışı eğitim danışmanlığı eksik evrak bildirimi sonucunda vize alınamaması

Merhaba;
Burslu doktora eğitimi almak için ingiltereye gidecek müvekkil bir danışmanlık şirketi ile görüşüyor. Burslu olarak gideceği için şirket bizim sosyal sorumluluk projemiz mevcut ondan yararlandıralım sizi diyor ve işlemler ücretsiz danışmanlık ile başlıyor.

Daha sonra müvekkile bir liste gönderiliyor bu evrakları hazırlayıp bize gönderin deniyor. Müvekkil bu evrakları hazırlıyor ve okul, doktora için kabul veriyor. Ancak ingiltere de mühendislerin eğitim için alacakları vize işlemleri sırasında gerekli olan ATAS belgesine dair bilgi verilmiyor. Şirketten istenen evraklar arasında mevcut ancak müvekkile gönderilen liste de yok. Bunun sonucunda müvekkilin işlemleri ortalama 3 ay uzayacak gibi görünüyor.

Doktora eğitimi için çalıştığı üniversite mecburi bir ücretsiz izin veriyor. Hem bu üniversiteden aldığı gelirden hem de yurt dışında eğitim alırken alacağı ücretten yoksun kalıyor. (Baya yüksek bir miktara denk geliyor)

1-) sosyal sorumluluk projesi olması şirketin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Kaldırmazsa gerekçemiz nedir? Kaldırmaması gerekir diye düşünüyorum ama gerekçe bulamıyorum.

2-) tazminat için Dava açılacak olsa Asliye hukuk mahkemesinde mi açılmalıdır? Ücret olmadığından dolayı tüketici olamaz diye düşünüyorum.

Cevaplarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler