Mesajı Okuyun
Old 02-03-2018, 12:48   #1
av.gamzecelen

Varsayılan Adli Yardım Talepli Boşanma Davası ve Hükmedilen Vekalet Ücretinin Niteliği

Adli Yardım tarafından boşanma davası açmak adına görevlendirildim, davacı vekili sıfatıyla davayı açtım, davalı ile bir şekilde irtibata geçip tarafları anlaşmalı boşanmaya ikna ettim. Düzenlediğimiz protokole "yargılama giderleri ve vekalet ücreti konusunda taraflarca anlaşma sağlanamamış olup bu husustaki hüküm mahkemenin takdirine bırakılmıştır" şeklinde hüküm koyduk. duruşmada protokol doğrultusunda karar verilmesini ayrıca lehime vekalet ücreti hükmedilmesini talep ettim. Mahkeme "Davacıya adli yardım kapsamında baro başkanlığı tarafından resen vekil atandığı ve adli yardım talebi mahkememizce kabul edildiği dikkate alınarak davacıya atanan vekilin avukatlık ücreti hazine tarafından karşılanacağından AAÜT gereğince 2.180,00 TL maktu vekalet ücretinin davacıdan alınarak hazineye irat kaydına" şeklinde hüküm kurdu.
Söz konusu kararı istinaf etme düşüncesindeyim. Öncelikle davacı sıfatıyla müvekkil zaten maddi imkansızlıktan ötürü adli yardım kurumuna başvuru ile yargılama giderlerinden dahi muaf tutularak davasını sürdürmüşken, kararla müvekkile vekalet ücreti noktasında ödeme yükümlülüğü büyük haksızlık. Öte yandan hazineye irat kaydı tamamen haksız kazanç niteliğindedir. Davalıdan alınarak davacıya verilmesine şeklinde hüküm kurulmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Adli yardım yönetmeliğinde bu konuda bir netlik göremedim. Bu konuda emsal karar teşkil edecek uygulamaları bulunan yahut Yargıtay/BAM'ın bu doğrultudaki kararlarının mevcut olduğu meslektaşlarımın bana yardımcı olmasını talep ediyorum. İlginiz ve emeğiniz işin şimdiden teşekkürler.