Mesajı Okuyun
Old 19-12-2017, 23:25   #3
AHMET01

Sayın Meslektaşım Av. Hulusi Metin,

Öncelikle katkınız için çok teşekkür ederim. Duruşmaya katıldım. Forumu okuyacak meslektaşlara yararlı olması amacıyla sonucu yazmak istiyorum. Hâkim bu yeniden evlenme konusunu hiç dikkate almadı ve değinmedi. Önceki taleplerimiz doğrultusunda davamızı kısmen kabul ederek 250 TL. lik nafakayı dava tarihinden itibaren 150 TL.’ye düşürdü. Hâkime yeniden evlenme konusuna değinmeyecek misiniz diye sorduğumda yasanın açık hükmü karşısında hukuki yarar yokluğu nedeniyle gerek yok manasında bir beyanda bulundu. Haksız tahsil edilen nafakalar için de bu ayrı bir dava konusu dediler. Dava tarihinden itibaren hükmedilen bu 150 TL.lik nafaka şüphesiz davalının yeniden evlendiği tarihe kadar geçerli olacaktır. Bu tarihte evlenme olduğundan nafaka yasa hükmü gereği kendiliğinden kalkmış olacaktır. Bu durumu icra müdürü de talep üzerine gerekli araştırma ve incelemeyi yaparak yasa gereği takibin kaldırılmasına karar verecektir diye düşünüyorum. Bu yolu uygulayacağım. Fazla tahsilâtlar için ise tekrar dosya hesabı yaptırarak fazla alınan bu miktarın tespitine müteakip dosyaya geri iadesinin isteyeceğim veya yeni bir takip yapmak suretiyle tahsili cihetine gideceğim. Şu anda böyle düşünüyorum. Yine de konuya katkıda bulunmak isteyen meslektaşların yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.