Mesajı Okuyun
Old 21-11-2017, 16:13   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan buketoz
Arkadaşlar merhaba, bir soru sormak istiyorum. Müvekkilin babası 20 yıl önce ölmüş. Kooperatif evi var. Bu evde 2. eşi ve 2 çocuğu 20 yıldır oturuyor. Müvekkilim ve 3 kardeşi ilk evlilikten olan çocuklar. Bu 3 mirasçıya 2008 ve 2017 yılında ihtarnameler çekilmiş, bizim hisselerimizi ödeyin, bedelsiz oturuyorsunuz, kira bedellerini ödeyin diye. Tapu halen kooperatif adına. Kooperatifin bir sürü vergi borcu vs var. tasfiye edilemiyor. Bu 3 mirasçı tapunun kooperatif adına olmasına güvenerek bize ortaklığın giderilmesi ve ecrimisil açamazsınız diyorlar. İhtarnameye verdikleri cevapta aramızda kira kontratı yok, kira isteyemezsiniz , hissenize düşen miktar da sizin talep ettiğiniz kadar değil, biz şu kadar masraf yaptık şeklinde beyanda bulunmuşlar. (Ben tapuya dikkat etmeden ortaklığın giderilmesi davası açmıştım, ecrimisil açmayı planlıyordum ancak tapunun kooperatif adına olduğunu farkedince durdum:😔 Ortaklığın giderilmesi davasında da mahkeme belediyeye hissedarlar arasında aynen taksimi ve ifrazı mümkün mü diye sormuş, belediye olumsuz yanıt vermiş. Tapu da belirtilen bağımsız bölümde davalılar adına rastlanılmamış ve birden fazla bağımsız bölüm olduğu görülmüştür şeklinde yanıt vermiş.) Ne yapabilirim sizce?

Kooperatif ferdi mülkiyete geçmiş mi?