Mesajı Okuyun
Old 20-11-2017, 10:08   #6
Av.Kemal B.

Alıntı:
Yazan yabgu
Araştırmalarım sonucu şu bilgiye ulaştım. Nafaka borçları peşin olarak ödenir. Tedbir nafakası dava tarihinden itibaren hükmedilmişse dava tarihinde nafaka doğmuş olur. Yani 18.05.2017 (dava tarihimiz) tarihinde bizim 1 aylık nafakamız doğmuş oluyor. 18.06.2017 tarihinde ikinci nafaka doğmuş oluyor.

Mantıklı olarak düşündüğümüzde nafakayı alabilmek için 1 ay beklemek çok saçma. Sonuçta nafaka ihtiyaç için verilen, aciliyeti olan bir alacak.
Yani nafakayı alıyorum ve 1 aylık geçimimi sağlıyorum. Bu şekilde devam ediyor. Bu nedenle, bir sonraki ayda ilk nafakanın doğduğu görüşüne katılmıyorum.

Sayın Yabgu,

Yukarıda bahsetmiş olduğum husus ara kararda celse tarihi itibariyle nafakaya hükmedilmesi haline yönelik yazılmıştır. Misal 18/09/2017 tarihinde 4.celse de dava tarihinden itibaren değilde ara karar tarihi olan 18/09/2017 tarihinden itibaren nafakaya hükmedilmiş olsa, bir sonraki ay olan 18/10/2017 tarihinde ekim ayı nafakasının ödenme zamanının gelmiş olacağını anlatmak istedim.Yoksa mahkeme ara kararda dava tarihi itibariyle demişse tabiki de dava tarihi itibariyle ara karara konu kısım için 1 ay arayla beklemeye gerek yok.
Saygılarımla.