Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 17:50   #4
calikusu_kamuran

Acil Syn. av.egemen" den önemli ricadır.

Böyle bir olayda zararın tazminini istersek eğer ve kanun ödenmesine cevaz veriyorsa, buna benzer çok konuda dava açılabilecektir. Örneğin uçakların kalkış-iniş anındaki sesler yüzünden kırılan ev-sera camları vs. Oysa böyle bir durumda, fabrikanın bunun tedbirini alması icap etmez mi? Yani ince cam yerine kalın cam veya başka bir cam kullanması gerekmez mi? Kısaca askeriyenin işbu işi yapması bir zaruret ise ve önemlisi fabrikanın böyle bir zararı belli olanaklarla önlemesi mümkün ise burada MS.BAKANLIĞININ KUSURLU OLDUĞUNU düşünebilir miyiz?

Kanaatimce eğer iki taraftan ancak birinin o bölgede iş yapabilme imkanı var ise yani fabrikanın hiç bir şekilde bu zararı önleme imkanı yok ise ya askeriye oradan kaldırılmalıdır ya da o ağır sesi yaratan işlem yapılmayacaktır, ya da fabrikanın faaliyeti kaldırılacaktır.

Bence açılması gereken dava farklı bir dava gibi.

Eğer ki camların kalınlaştırılması ile veya daha başka yolla çözülebilen bir sorun var ise ortada, tazminat davası lehe sonuçlanmaz düşüncesindeyim. Ayrıca örneğin, askeriyenin yapacağı bu ağır sesli işlem için önceden haber vermesi ile fabrika tedbir alabilecekken işlemden önce haber vermemesi sebebiyle bir zarar doğuyor idiyse bu konunun karar altına alınması ile ilgili bir dava açılabilir ve alınan karara uyulmazsa bu sefer tam yargı davası ve diğer yollara gidilebilir.

Bence güzel bir konu; Syn. av.egemen, tüm ayrıntıları gözümüz önüne sererseniz eminim bizlere(ben pratik olarak görüyorum kendim için) çok faydası olacağı kanaatindeyim, Üstadlarımızın geniş çaplı yorumu için MÜKEMMEL BİR KONU BENCE.

SAYGILARIMLA ÜSTADIM