Mesajı Okuyun
Old 12-10-2017, 14:56   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan çarşı yönetimi-taşeronluk sözleşmesi-rücuen alacak davası ve hile iddiası

Merhabalar..
Konu ile ilgili öncelikle forumda araştırma yaptım ancak tam olarak yanıt bulamadım..

Bir çarşı yönetiminin vekilliğini üstlendim. Yıllar önce yönetim ile bir güvenlik şirketi arasında sözleşme akdediliyor(alt işverenlik) ve güvenlik hizmetleri bu şirket tarafından karşılanıyor. Sözleşmeye "kıdem,ihbar vs gibi alacaklardan alt işverenin sorumlu olacağına dair bir hüküm konuluyor ve bir kaç yıl boyunca bu şekliyle devam ediliyor.
Sonra,yönetim değişikliği oluyor ve sözleşmeler yenilenirken güvenlik şirketi "biz önceki yönetimle de bu şekilde imzaladık" diyerek sözleşmeyi imzalatıyor ancak yukarıda bahsettiğim hükmü "....asıl işveren sorumludur." şeklinde değiştiriyor. yeni yönetim de sağolsun dikkatli incelemeden imzalıyor. (önceki yönetimin bir bildiği vardır diyor heralde..)

Daha sonrasında çıkan işçilerin kıdem tazminatları güvenlik şirketi tarafından ödenmiş olacak ki karşımıza rücuen alacak davası geldi. En baştan itibaren yönetimden rücuen istiyorlar.. Bu konuda değerli meslektaşlarımdan görüş ve yardım beklemekteyim..Yapılabilecek bir şey var mıdır?

Ben en azından "asıl işveren sorumludur" hükmü gereğince kısmen kabul kararı verilir diye düşünüyorum..