Mesajı Okuyun
Old 20-09-2017, 10:10   #5
mhmt zeki

YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/16599
K. 2004/4960
T. 8.4.2004
DAVA : Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı Tayyar Özgül avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : Davacı, abonesi olan Zeki Çolak ile, fiili kullanıcısı olan Milli Çıraklık Eğitim Merkezinin tahakkuk eden su ve atıksu borcunu ödemediğini, gecikme cezası ile toplam 2.307.955.000TL. olan borcun dava tarihinden %10 gecikme cezası ile tahsilini talep etmiştir.
Davalılar savunmada bulunmamıştır.
Mahkemece davanın kabulüne, karar verilmiş; hüküm, davalı Tayyar Özgül tarafından temyiz edilmiştir.
Dava dilekçesinde ve davacının delil listesi arasında bulunan ek-2 nolu delilde dava konusu suyun kullanıldığı binanın bir yıl öncesine kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Atatürk Çıraklık ve Eğitim Merkezi tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. Dava ise MEB Çıraklık Merkezinin fiilen kullanıcısı Tayyar Özgül hasım olarak gösterilerek açılmıştır. Davacı idarenin gerek dava dilekçesinde açıkladığı beyanlardan gerekse delil olarak sunduğu belgelerinden su kullanımının davalı Tayyar tarafından değil esasen MEB bağlı okul tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Öyle olunca bu okulun idarecisi durumunda olan davalı Tayyar Özgül'e husumet yöneltilemez. Mahkemece bu hususun nazara alınarak davalı Tayyar hakkındaki davanın husumetten reddi gerekirken yazılı şekilde kabulü usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı temyiz edilen hükmün davalı Tayyar yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 8.4.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.