Mesajı Okuyun
Old 11-08-2017, 11:51   #1
av.ismail

Varsayılan Kooperatife ait atıl bir parselin hisseli tapuya dönüştürülerek üyelere dağıtılması

Merhabalar,

Tasfiye halinde bir kooperatife ait 4 parsel mevcut. 3 parsel üzerinde konutlar inşa edilmiş ve üyelere dağıtılmış. 4. küçük parsel ise halen kooperatif adına ve atıl bir şekilde duruyor. Bu parselin de hisseli tapuya çevrilerek kooperatif üyelerine hisseleri oranında dağıtılmasını istiyoruz.

1- Öncelikle bu hususun kooperatif genel kurul kararı alınarak bu genel kurul kararının ilgili tapuya ibrazı ile bu işlemi yapabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak tapu müdür yardımcısı bu konuyla ilgili dava açmamız gerektiğini belirtiyor. Genel kurul kararı alıp, tapuya ibraz edip reddedilirse, bu red işlemine karşı idari yargıda dava açmak birinci yol olabilir diye düşünüyorum.

2- Ya da direkt Asliye Hukuk Mahkemesi'nden bunu talep edebiliriz. Ancak bu dava ile ilgili herhangi bir emsal karar bulamadım. Burada açılacak dava ile ilgili husumetin kime yöneltileceği, davanın harcının maktu/nispi olması vb konularında görüşlerinizi merak ediyorum.

Bire bir aynı işlemin vergi boyutu ile ilgili bir özelge buldum :

http://www.gib.gov.tr/node/100325

Görüşlerinizi ve elinde olan varsa ilgili emsal kararları belirtebilirsiniz çok sevinirim..

İyi çalışmalar..