Mesajı Okuyun
Old 01-08-2017, 15:58   #1
337.Avukat

İnceleme AVM Stant Kirası ve Kiralanan Yerin Değiştirilmesi

Herkese Merhabalar;

Müvekkil AVM Yönetimi ve Kiracı arasında; AVM stant kira sözleşmesi imzalanmıştır. Müvekkil yönetim, bildirim sürelerine uyarak, sözleşmenin sona ereceğini ve kiralanan yerin boşaltılmasını ihbar etmiştir. Ancak kiracı bu mecuru tahliye etmemiştir. AVM stant kiralarının çatılı iş yeri hükümlerine tabi olmadığını düşündüğümden, aşağıdaki maddeler uyarınca tahliye işleminin gerçekleştirilebileceği kanaatindeyim. Konu hakkında Yargıtay kararı, Doktrin görüşü ve şahsi önerilerini paylaşabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Ayrıca aynı yerle alakalı olarak, kiralanan yerin yönetim tarafından değiştirilebileceği sözleşme ile hükme bağlanmıştır. İş bu maddeyi etkisiz hale getirebilecek herhangi bir emredici hükme rastlamadım. Dolayısıyla bunun mümkün olabileceğini düşünmekteyim. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

F. Sözleşmenin sona ermesi
I. Sürenin geçmesi
MADDE 327-
Açık veya örtülü biçimde bir süre belirlenmişse, kira sözleşmesi bu sürenin sonunda kendiliğinden sona erer.
Taraflar, bu durumda, açık bir anlaşma olmaksızın kira ilişkisini sürdürürlerse, kira sözleşmesi belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür.

II. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi
1. Genel olarak
MADDE 328-
Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebilir. Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır.
Sözleşmede veya kanunda belirtilen fesih dönemine veya bildirim süresine uyulmamışsa, bildirim bir sonraki fesih dönemi için geçerli olur.