Mesajı Okuyun
Old 28-07-2017, 17:11   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Önemli dere yataklarının belediye tarafından kiralanması/6183 sayılı kanuna göre tahsil

Herkese Merhaba;

Sizlere çok acil bir konuda danışmak istiyorum meslektaşlarım.İdare ve vergi hukuku konularında bilgisi olanların yardımlarını beklemekteyim..şimdiden teşekkürler. Olay kısaca şöyle;

DSİ ye ait dere vasfında alanlarda bir süredir sular çekilmiş durumda ve müvekkilin de aralarında olduğu bir kısım çiftçiler, bu kuruyan dere yataklarına tarım ürünleri ekmekteler. (DSİ nin bilgisi dahilinde-izin veriyor,daha doğrusu karışmıyor.) Daha sonra bu dere yataklarının Belediyeye ait olduğu bilgisi geliyor ve Belediye ile çiftçiler arasında sözleşme düzenleniyor. Bugün, müvekkilime belediyeden 'kira gelirleri' adı altında ödeme emri tebliğ ediliyor ve 6183 sayılı kanuna göre tahsil edileceği bildiriliyor. Sormak istediklerim şunlar:

1)Öncelikle belediyelerin kira gelirleri amme alacağı mıdır? 6183 e mi tabidir yoksa İİK uyarınca mı takip olmalıydı?
2)Her halükarda bu alacağa itiraz edilecektir. 7 gün süremiz var. Tebliğ tarihi bugün olduğuna göre adli tatilin süreyi kesmesi hususu burada da geçerli olacak mı, yani süre 7 Eylüle kadar uzamış olacak mıdır?
3)Bu yerin(dere yatağının) DSİ ye mi yoksa belediyeye mi ait olduğunu nereden öğrenebiliriz? Daha önce idare hukuku alanında hiç çalışmam olmadı lütfen bilgisizliğimi mazur görün. Halen araştırmaya devam ediyorum ancak bir yandan da sizlerin bilgisini almak istedim...