Mesajı Okuyun
Old 27-07-2017, 09:46   #12
Av. Can DOĞANEL

Sn. Orissa,
Ben muhasebecinizin tavsiyesini pek sağlıklı bulmadım. İdareye hakikate muhalif belge sunmak pek tavsiye edilecek bir şey değil. Büronun teşrifatı, tadilatı vb. için geçen iki aylık süre olağan bir süredir. Onun için aşağıdaki hüküm de lehinize olup, sıkıntıya girmeye gerek yoktur. Hala yürürlükte sanıyorum işyeri kiralarının banka kanalıyla ödenme zorunluluğu var. İdare bu yolla kiranın sunduğunuz sözleşmeden iki ay önce başladığını fark ederse bu durumu açıklamanız gerekecektir. Muhasebeciniz umarım bu açıklama için de size yardımcı olacaktır.

Alıntı:
Yazan Vergi Usul Kanunu m.3
B) İspat; Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

Vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti yemin hariç her türlü delille ispatlanabilir. Şu kadar ki, vergiyi doğuran olayla ilgisi tabii ve açık bulunmayan şahit ifadesi ispatlama vasıtası olarak kullanılamaz.

İktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti bunu iddia eden tarafa aittir.