Mesajı Okuyun
Old 13-07-2017, 16:45   #1
keenlemyekün

Dikkat teminat senedine dayanarak açılacak dava

Sayın meslektaşlarım öncelikle hepinizi selamlıyorum.
Teminat senetleriyle ilgili bir konuda sizlerin yardımına ihtiyaç duydum.

Taraflar arasındaki protokolde x şirketi (müvekkil) Y'nin Z bankasından kullanacağı kredi için kefaleten ipotek veriyor. Bunun karşılığında da 5000 tllik senet düzenleniyor. Protokolün devamında da Y'nin kredi taksit ödemelerini 3 ay arka arkaya geciktirmesi halinde bu protokol ile verilen teminat senedini işleme koyacaktır diyor.

Bu protokole göre düzenlenen senedin arkasında da ... tarihli protokol gereği verilen teminat senedidir" yazıyor. Müvekkil bu teminat senedinin alacaklısı sıfatına sahip.
Buna göre teminat senedi arkasındaki protokole istinaden ibaresi gereği kambiyo vasfını yitirmiş durumda. Bizim elimizdeki tek imkan alacak davası açıp bu davada teminat senedini yazılı delil başlangıcı gösterebilmek diye düşünüyorum.

Ancak bu davayı asliye hukukta mı yoksa asliye ticaret mahkemelerinde mi açmamız gerekiyor? İlk sorum buna ilişkin.

İkincisi ise, teminat senedine dayalı olarak açacağımız davada teminat senedinde belirtilen tutar üzerinden mi yoksa temel ilişkideki gecikilen aylara ilişkin kredi borcunun toplamı üzerinden (güncel borç tutarı üzerinden) mi açılacağına ilişkin sizden yardım almak istedim.

Saygılarımla.