Mesajı Okuyun
Old 30-06-2017, 17:04   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ferihan
Sayın üstadım,
Eldeki davanın itirazın iptali davası olduğu ve bu davanın temelinin yapılan icra takibi olduğunun pek tabi farkındayım. Sanırım sorumu yanlış aktardım. Esasen düşüncem, itirazın iptali olarak açılmış olan bu davanın tamamen ıslahı ile birlikte tahliye davasına dönüştürülmesi ve bu tahliye davasının BK 352/2 maddesi çerçevesinde görüleceğinden takipten bağımsız hale gelmesidir. Yargıtay kararları çerçevesinde "itirazın iptali davası olarak açılmış olan davanın, ıslah dilekçesi verilerek alacak davasına dönüştürülmesi mümkündür. (2004/m.67 1086/m.83)
19.HD.01.02.2006 E2005/10973 K2006/742" itirazın iptali davasının alacak davasına dönüştürülmesi mümkün iken bu tezimi destekleyecek bir doktrinsel görüş yahut yargıtay kararına rastlayamadım. Bu noktada yardımlarınızı bekliyorum aksi halde dosyada yapılan hatalar nedeniyle 2 yıldır süre gelen davanın reddi gündeme gelecek..
Saygılarımla..

Alıntı yaptığınız kararı somut olayınıza uygulamanız mümkün değildir. İki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası ancak kira süresinin bitiminden itibaren 1 ay içerisinde açılması gerekir.